Heads of state or government and foreign ministers

Rinchinnyam Amarjargal

MP; 1998-1999 Mongolian Minister of Foreign Affairs, 1999-2000 Prime Minister of Mongolia, Mongolia

(2007-04-23)

Lloyd Axworthy

President, University of Winnipeg; 1996-2000 Foreign Minister of Canada, Canada

(2008-03-26)

Alejandro Bendaña

Director, Centro de Estudios Internacionales, Managua; former Secretary-General for Foreign Affairs and former Ambassador to the United Nations of Nicaragua, Nicaragua

(2007-04-23)

Sigmar Gabriel

MP; Foreign Minister of Germany (2017) and Vice-Chancellor (2013-2017); Former Chairman, Social Democratic Party; , Germany

(2007-04-23)

Prof. Ibrahim Gambari

Former foreign minister of Nigeria and Under-Secretary-General of the United Nations, Co-Chair of the Commission on Global Security, Justice, and Governance, Nigeria

(2016-05-17)

Prof. Bronisław Geremek

Former Minister of Foreign Affairs (1997-2000); MEP from 2004; deceased in July 2008, Poland

(2008-06-05)

Eamon Gilmore

Former MP; Former Tánaiste and Minister for Foreign Affairs and Trade, Ireland

(2007-04-23)

Václav Havel

Playwright, essayist, dissident and politician. Tenth and last President of Czechoslovakia (1989–92) and first President of the Czech Republic (1993–2003), passed away on 18 December 2011, Czech Republic

(2010-04-02)

Michael D. Higgins

President of Ireland since 2011; former MP (1981-1982, 1987-2011), Ireland

(2007-04-23)

Augustine Iyamuremye

Senator (-2013); Member, Pan-African Parliament; 1999-2000 Minister of Foreign Affairs and Regional Cooperation, Rwanda

(2007-04-23)

Toshiki Kaifu

President of the World Federalist Movement-Japan and 76th and 77th Prime Minister of Japan, Japan

(2017-10-25)

Ilkka Kanerva

MP since 1975. 10 years cabinet minister, including foreign minister of Finland 2007-2008. Vicepresident of the Parliamentary Assembly of the OSCE, Finland

(2014-04-23)

Yves Leterme

Former Prime Minister of Belgium; Secretary-General of International IDEA, Belgium

(2018-10-26)

Flora MacDonald

former MP; 1979-80 Secretary of State for External Affairs; 1984-86 Minister of Employment and Immigration; 1986-88 Minister of Communications, Canada

(2007-04-23)

Louis Michel

MEP (ALDE); Deputy Prime Minister, Foreign Minister and Minister for Institutional Reform (1999-2004); Member of the European Commission (2004-2009), Belgium

(2010-12-13)

Dr. Federica Mogherini

Former MP; 2014 Minister of Foreign Affairs; since 2014 High Representative of the European Union for Foreign Affairs and Security Policy, Italy

(2013-10-18)

Mike Moore

1999-2002 Director General, World Trade Organization; 1990 Prime Minister of New Zealand, New Zealand

(2009-07-17)

Theodoros Pangalos

MP (-2012); Since 2009 Deputy Prime Minister; 1996-1999 Minister of Foreign Affairs, 2000 Minister for Culture, Greece

(2007-04-23)

Michel Rocard

1988-1991 French Prime Minister; 1994-2009 MEP; deceased in 2016, France

(2007-04-23)

Dr. Alfred Sant

MP (-2013); former Prime Minister (1996-1998), former leader of the Labour Party (1992-2008), Malta

(2010-04-22)

John N. Turner

Former Prime Minister of Canada (1984), Canada

(2008-04-23)

Dr. George Vella

Former Minister of Foreign Affairs (1996-1998 and 2013-2017), Malta

(2011-10-14)